Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Borsa Kazancına Vergi Kapıda

en çok okunanlar

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, kripto para borsası, yatırım fonları ve benzeri yatırımlardan elde edilen gelirlere yeni vergiler kapıda.

BORSA İSTANBUL’DA YENİ VERGİ DÜZENLEMESİ

Borsa İstanbul’da (BIST) işlem gören ve 3 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satım kazançlarına vergi getiriliyor. Hazırlanan vergi yasa taslağına göre, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre borsa kazancından kesilecek vergi oranları şu şekilde belirlendi: 3 aya kadar %10, 6 aya kadar %7.5, 1 yıla kadar %5, 3 yıla kadar %2.5 ve 3 yıl üstü için %0 olacak.

2008 YILINDAN BERİ YÜZDE 0 VERGİ

Yapılan taslakta, 2024 yılında borsadan 900 milyar lira kazanç elde edileceği ve buradan 73.2 milyar lira vergi alınacağı öngörülüyor.

Taslakta yer alan bilgiye göre; BIST’te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satım kazançları, Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesi kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendiriliyordu, ancak kesinti oranı 2008 yılından bu yana Bakanlar Kurulu kararıyla %0 olarak uygulanıyordu. BIST’te işlem gören ve 1 yıldan uzun süre elde tutulan hisse senetlerinden elde edilen kazançlar ise stopajdan muaf tutuluyordu.

VERGİ DÜZENLEMESİ SÜREYE GÖRE DEĞİŞİYOR

Düzenlemenin etki analizine göre, 2022 yılında gerçek ve tüzel kişi, yabancı ve yerli tüm yatırımcıların borsadan elde ettiği kazanç 540.8 milyar TL oldu. Bu kazancın 2024 yılında 900 milyar TL’ye ulaşacağı ve bu gelirden aylık 6.1 milyar TL, toplamda ise 73.2 milyar TL vergi alınacağı öngörülüyor.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img
en son okunanlar

CHP’den 12 bin 500 liralık emekli maaşı eleştirisi: 3,7 milyon emekli sefalete mahkum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, AK Parti'nin en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin 500 liraya çıkarmasına tepki gösterdi. Bu rakamın, açlık sınırının yüzde 66'sına denk geldiğini aktaran Taşcıer, emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img