Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Unutulmuş medeniyet gün yüzüne çıkartılıyor! 4 bin yıllık sanat eserleri keşfedildi

en çok okunanlar

Arkeologlar, Venezuela’nın Canaima Ulusal Parkı’nda daha önce bilinmeyen bir medeniyete ait kaya çizimlerini karşılaştırdılar. Buaraştırmada 30 farklı sanat dalının tarihi ele alınıyor.

RİTUEL ANLAMLARI TAŞIYORLAR

Keşfedilen kaya resimleri, yapraklı, insan figürleri, yıldız şekilleri ve diğer geometrik tasarımlar gibi çeşitli piktogramlar ve petroglifler içeriyor. Araştırmacı José Miguel Pérez-Gómez, resimlerin büyük olasılıkla ritüellerde bir anlam taşıdığını belirtiyor. Bu sanat eserinin doğum, hastalık, doğal yenilenme gibi konularla ilgili olabileceği düşünülüyor.

KEŞFEDİLENLERDEN DAHA ESKİ OLABİLİR

Henüz bu antik çizimlerin birebir aynısı olmasa da, benzer Brezilya’da yaklaşık 4000 yıl öncesine ait eserler de keşfedilmişti. Pérez-Gómez, Venezuela’daki bulunantuların daha da eski olabileceğini öne sürüyor. Canaima Ulusal Parkı, bu gizemli kültürün gelişmişlerine ev sahipliği yapıyor olabilir ve bu insanlar daha sonra Amazon Nehri, Guyana ve hatta güney Colombia gibi uzak yerleşim yerlerine yolculuk etmiş olabilir. 

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img
en son okunanlar

CHP’den 12 bin 500 liralık emekli maaşı eleştirisi: 3,7 milyon emekli sefalete mahkum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, AK Parti'nin en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin 500 liraya çıkarmasına tepki gösterdi. Bu rakamın, açlık sınırının yüzde 66'sına denk geldiğini aktaran Taşcıer, emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img