Çarşamba, Temmuz 17, 2024

Arap Yarımadası, Ermenistan’ın Filistin devletini tanımasından memnun

en çok okunanlar

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın Filistin devletini tanıma kararının, iki devletli çözümü, bölgede barış ve istikrarı desteklemek için önemli bir adım olduğu belirtildi.

Doha yönetiminin, daha fazla sayıda ülkenin Filistin devletini tanıması ve iki devletli çözümün uygulanmasına yönelik çabaların güçlendirilmesi yönündeki beklentisi vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Bölgede kapsamlı ve adil bir barışın sağlanması, 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve tam egemen bir Filistin devletinin kurulmasına bağlıdır.”

LÜBNAN

Lübnan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Ermenistan’ın Filistin devletini tanıma kararından duyulan memnuniyet ifade edildi.

Açıklamada, Ermenistan’ın kararının uluslararası hukuk, eşitlik, egemenlik ve halkların kendi hakkını tayin etme gibi ilkelere bağlılığını yansıttığı kaydedildi.

ARAP PARLAMENTOSU

Arap Parlamentosundan yapılan açıklamada ise Ermenistan’ın Filistin devletini tanıma kararı, “Filistin davası, diplomasisi ve Filistin halkının bağımsız devletini kurma hakkı için yeni bir zafer.” olarak nitelendi.

Kararın, diğer ülkelerin de Filistin devletini tanıması için önemli bir adım olduğu aktarılan açıklamada, böylece, başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması başta olmak üzere Filistin halkının meşru haklarının desteklendiği ifade edildi.

Açıklamada, “Filistin devletinin artan uluslararası tanınırlığı, Filistin davasını tasfiye etmeye yönelik başarısız işgal (İsrail) planlarına pratik bir yanıtı temsil ediyor.” ifadesi kullanıldı.

Filistin halkının maruz kaldığı tarihi adaletsizliği sona erdirmeye yönelik bir adım olarak, dünya ülkelerine Filistin devletini tanıma çağrısında bulunuldu.

Ermenistan’ın resmi haber ajansı Armenpress’in paylaştığı Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Filistin devletinin Ermenistan tarafından resmi olarak tanındığı belirtilmişti.

İspanya, Norveç ve İrlanda 28 Mayıs’ta, Slovenya 4 Haziran’da Filistin’i resmen tanıma kararı almıştı.

- Advertisement -spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -spot_img
en son okunanlar

CHP’den 12 bin 500 liralık emekli maaşı eleştirisi: 3,7 milyon emekli sefalete mahkum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, AK Parti'nin en düşük emekli maaşını 10 bin liradan 12 bin 500 liraya çıkarmasına tepki gösterdi. Bu rakamın, açlık sınırının yüzde 66'sına denk geldiğini aktaran Taşcıer, emeklilerin temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade etti.
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img