WhatsApp uygulayacağı kısıtlamaları duyurdu: 15 Mayıs detayı!

0
127

Gizlilik sözleşmesinde güncellemeye giden WhatsApp, kullanıcıları bir hayli kızdırmayı başardı. Yeni gizlilik sözleşmesinde kullanıcı verilerini çatı şirketi olan Facebook ile paylaşabileceğini aktaran WhatsApp, kullanıcıların bunu kabul etmemesi halinde hesaplarını artık kullanamayacaklarını duyurmuştu. Birkaç gün önce yaptığı açıklama ile kullanıcıların hesaplarının silinmeyeceğini ancak ‘bazı kısıtlamaların’ aşama aşama sunulacağı belirtilmişti.

KÜÇÜK BİR GERİ ADIM ATMIŞTI

Şirket 15 Mayıs’ta gizlilik sözleşmesini yine kullanıcıların karşısına çıkartacak ancak bazı değişiklikler ile. Bu değişiklikler arasında ilk aşamada kullanıcıların bir yaptırım ile karşılaşması durumu söz konusu. Yani  en son yapılan açıklamaya göre ‘herhangi bir hesap silinmeyecek’ ya da ‘kapatılmayacak’. Gizlilik sözleşmesini onaylamayanlar ilk etapta ciddi bir kısıtlama ile karşılaşmayacak ancak bir süre sonra kısıtlamaların dozajı artacak.

Yeni dönemde sözleşmeyi kabul etmeyecek kişiler önce sohbetlere ve kişi listesine olan erişimlerini kaybedecek. Bir bu kısıtlama ile karşı karşıya kalacak olan kabul etmeyen kullanıcılar bir sonraki aşamada ise  uygulamayı tamamen kullanamaz hale gelecek. Her ne kadar kısıtlamaları daha gevşettiği düşünülse de en nihayetinde sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar ilerleyen süreçte uygulamayı kullanamayacak.  

PEKİ SÖZLEŞMEYİ KABUL EDEN KULLANICILARIN HANGİ VERİLERİ FACEBOOK İLE PAYLAŞACAK?

Şirket tarafından yapılan açıklamada bu şekilde belirtiliyor:

 “Diğer Facebook Şirketleri ile paylaştığımız bilgiler arasında hesap kayıt bilgileriniz (örneğin, telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, hizmetlerimizi kullanırken (işletmeler dahil) diğer kişilerle etkileşim kurma şeklinizle ilgili bilgiler, mobil cihaz bilgileriniz ve IP adresiniz bulunmaktadır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here