LEKELERE VEDA: LAKTİK ASİT NASIL KULLANILIR?

0
252

Glikolik, salisilik ve hiyalüronik asit… Cilt bakımı departmanında kendinizi adeta bir kimya mühendisi gibi hissediyor olabilirsiniz. Hangi asit neye yarıyor? Hangi asit hangi cilt bakımı şikayetinde etkili? Tüm bu soruları cevaplamaya çalışırken sürekli yeni bir asit ile tanışıyoruz. Bu sefer de durağımız laktik asit! Geçtiğimiz ayların en çok aranan cilt bakım içeriği olan laktik asit, aynı zamanda en etkili asit türü olabilir.

Lekeler, eşit olmayan cilt tonu, koyu halkalar veya hiperpigmentasyon gibi şikayetleriniz varsa, laktik asidi cilt bakım rutininize dahil etme zamanı! Glikolik asit gibi peeling içeriklere karşı hassas bir cilt yapısına sahipseniz, laktik asit çok daha nazik ve risksiz bir opsiyon oluyor. Yeni bir asit ile tanılmaya hazırsanız, aşağıda laktik asit hakkında bilmeniz gereken her şeyi görebilirsiniz…

LAKTİK ASİT NEDİR VE CİLT BAKIMINDA FAYDALARI NELER?

Laktik asit okuldaki biyoloji derslerinizi anımsatıyor olabilir. Egzersiz yaptığınızda kaslarınızın ürettiği asit olan laktik asit, cilt bakımında tamamen farklı bir görev görüyor. Alfa Hidroksi Asitlerinin (AHA) bir türü olan laktik asit, eksfoliyant, yaşlanma karşıtı ve leke giderici özelliği ile biliniyor. Genelde sebze turşularından veya sütten elde edilen laktik asit, ciltte topik olarak kullanıldığı zaman yüzünüzün ışıltısını ve yapısını geliştiriyor. Aynı zamanda akne ve cilt eşitsizliğini gideren laktik asit, oldukça etkili ve kapsamlı bir bakım sağlıyor.

LAKTİK ASİDİN GLİKOLİK ASİTTEN FARKI NEDİR?

Laktik asit gibi AHA asitlerinin bir türü olan glikolik asit, cildinizin üst tabakasına eksfoliyasyon uyguluyor. Ancak bu iki asit arasında oldukça belirgin farklar var. Anti-ageing, nemlendirme, ince çizgi ve kırışıklık giderilmesinde yardımcı olan laktik ve glikolik asitlerinin benzerlikleri kadar farkları da var. Glikolik aside kıyasla çok daha nazik olan laktik asit, daha sık uygulanabiliyor. Eğer cildiniz glikolik aside tepki veriyor, hassasiyet, kızarıklık veya kuruluk gibi şikayetleriniz oluyorsa, laktik asit çok daha güvenli bir opsiyon olabilir.

LAKTİK ASİDİ CİLT BAKIMINDA NASIL KULLANMALIYIZ?

Laktik asit içerikli cilt bakım ürünlerinin %2 ile %10 arasında değişen oranları görülüyor. Eğer AHA asitlerini ilk defa deniyorsanız, %2 içerikli ürünler ile başlayabilir ve zamanla laktik asit içeriğini artırabilirsiniz. En iyi sonuçlar için laktik asidi sabah yerine gece uygulamanız tavsiye ediliyor. Güneş ışığı ile cildinizi daha hassas hale getiren cilt bakımı asit içeriklerini haftada 2 veya 3 kez akşam bakım rutinlerinizde uygulayabilirsiniz.

LAKTİK ASİDİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Laktik asit oldukça nazik bir cilt bakım içeriği. Güneş ışığı ile daha hassas olan cildinize karşı cilt bakım asitlerini kullanırken UVA ve UVB ışınlarına karşı SPF içerikli ürünler kullanabilirsiniz.

Fotogaleride laktik asit içerikli cilt bakım ürünlerini görebilirsiniz…

1

Peel and Polish, $24 PIXI skinstore.com

Evde nazikçe peeling uygulamanızı sağlayan bu bakım ürünü, cilt tonunuzu eşitliyor. Laktik asit ve meyve enzimleri içeren bu ürün, cildinizi ölü hücrelerden arındırırken, donuk görünümlü cildinize sağlıklı bir ışıltı katıyor.

Getty Images

2

Radiance Gylcol Lactic Yenileyici Maske, 609 TL REN CLEAN SKINCARE sephora.com.tr

Günlük cilt bakımınıza destek veren bu Peeling maske, ince çizgileri ve lekeleri gözle görülür biçimde azaltıyor. Meyve asitleri ile formüle edilen bu laktik asit içerikli maske, cildin parlaklığını desteklerken elastikiyetini artırıyor.

Getty Images

3

Laktik Asit Serum, £7.99 THE INKEY LIST cultbeauty.co.uk

%10 laktik asidi içeren bu serum, cildinizden ölü hücreleri arındırırken daha eşit ve pürüzsüz bir görünüm kazanmanızı sağlıyor.

Getty Images

4

%5 Laktik Asit Serum, £5.80 THE ORDINARY amazon.com.tr

Nazik bir eksfoliyasyon sunan bu serum, cilt tonunu eşitlerken cildinize doğal bir ışıltı katıyor. Laktik ve hidroksit asitleri içeren bu serum, yaşlanma belirtilerini, akneyi ve cilt lekelerini gideriyor.

Getty Images

5

Clarifying Mask, 587 TL TATA HARPER net-a-porter.com

Tamamen doğal olan bu maske, akne ve eşitsiz ciltler için yaratıldı. Salisilik asit ve laktik asit içeren bu maske, cildinizi derinlemesine temizlerken, gözeneklerinizi arındırarak pürüzsüz bir görünüm kazandırıyor.

Getty Images

6

Capture Youth Glow Booster Serum, 855 TL DIOR boyner.com.tr

C-Vitamini ve laktik asit içeren bu serum, antioksidan teknolojisi ile yaşlanma belirtilerine karşı mücadele ediyor. Donukluk ve kuruluk gibi şikayetleri hedef alan bu serum, cildinizi nemlendirirken doğal bir ışıltı katıyor.

Getty Images

7

Maydanoz Tohumu Yüz Temizleyici, €40 AESOP harrods.com

Çay ağacı ve maydanoz içerikleri ile ciltteki pürüzsüzlükleri gideren bu temizleyici, aynı zamanda laktik asit içeriği ile cildinizi derinlemesine temizliyor.

Getty Images

8

Alpha Hydroxy Gece Kremi, 810 TL ENVIRON beymen.com

Bu yenileyici gece kremi, aşırı nemsiz, kalınlanmış ve pürüzlü ciltlere karşı özel formüle edildi. Günlük vitamin sistemi kullanan bu krem, glikolik ve laktik asit içeriyor. A-Vitamini ile zenginleştirilen bu krem, cildinizi temizlerken doğal bir ışıltı katıyor.

Getty Images

9

Good Genes All-In-One Laktik Asit Bakımı, 972.90 TL SUNDAY RILEY saksfifthavenue.com

Nemlendirici, yüz maskesi ve serum görevlerini gören bu maske, laktik asit içeriği ile ince çizgileri ve kırışıklıkları gideriyor. Aynı zamanda cilt tonunu eşitleyen bu maske, çevresel etkenlere ve yaşlanma belirtilerine karşı mücadele ediyor.

Getty Images

10

Pores No More Gözenek Bakımı, 319 TL DR. BRANDT sevil.com.tr

Cildi temizledikten sonra ekstra gözenek sıkılaştıran bu bakım ürünü, aşırı yağ kontrol ederken kurumaya yol açmadan arındırıyor. Salisilik ve laktik asit içeren bu solüsyon, ölü hücreleri temizlerken cilt dokusunu pürüzsüz bir hale getiriyor.

Getty Images

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here