Deutsche Bank: 2021’de güneş açacak

0
354

Birbiri ardından basının manşetlerinde yer kapmaya çabalayan aşı haberleri, Deutsche Bank’ın 2021 raporuna da yansıdı.  “Hope on the horizon” (Ufukta umut var) başlıklı raporda Deutsche Bank araştırmacıları 2021 büyüme öngörülerini yukarı revize ederken, iki kritik riske de dikkat çektiler.

Deutsche Baş Ekonomisti David Folkerts-Landau “Piyasaya sürülmek üzere olan aşıların çok yüksek ölçüde etkinliği (bağışıklık sağlaması), beklentileri yükseltti.  2021 yılının ikinci çeyreğinde dünya ekonomisi salgın öncesi patikasına geri dönebilir” müjdesini verdi.

Rapora göre, 2020 yılında ABD %3.7  daralacak. Euro-bölgesi (EB) %7.4  daralırken, Çin %2.2 büyümeyi beceriyor.

2021’de manzara değişiyor. ABD, EB ve Çin sırasıyla %4, %5.6 ve %9.5 genişliyorlar.

Bu güneşli manzarayı 2 kritik risk bulutlandırabilir. İlkin, Dünya Sağlık Örgütü dünyada önde gelen 10 sağlık riski arasında “aşı şüpheciliği” olduğunu kaydetti.  Aşı hizmete sunulsa da, lojistik ağı kurmanın zorluğundan, aşı direncine kadar bir çok nedenle kış aylarında salgının önünü kesmeye yeterli olmayabilir.

İkinci risk ise mali piyasaların Fed-AMB-BoJ desteğiyle aşırı değerlenmesi.  Ayrıca, global borç yükü de sadece bu yıl 40 puan yükseliş gösterdi.  Zamansız finansal sıkılaştırma ya da beklentilerin bozulması yüzünden, mali panik veya temerrüt zinciri yaşanabilir.

Deutsche S&P500’ün aşırı alım bölgesinde olduğunu yazarken, Avrupa hisselerine daha fazla şans tanıyor.

Euler-Hermes: İkinci dalga Gelişmekte Olan Avrupa Ülkelerini olumsuz etkileyecek

Turkish Yatırım: Aşı gerçekleri ve yatırım temaları

Kudret Ayyıldır: Ons Altın, Tarihi İstatistik Fırsatına Devam Edecek mi?

Yusuf Yüksel: ‘RCEP ve Türkiye’ye etkileri’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here