TL varlıklarda Biden fiyatlaması başladı

0
307

TL  ve Türk mali varlıklarının değer kaybının ardında yatan bir dizi neden var. Bunların başında reel faizin çok düşük olması ve TCMB FX rezervlerinin olası sermaye çıkışlarını finanse edemeyecek kadar düşmesi zikredilebilir. Fakat son bir kaç haftada, tüm Gelişmekte Olan Piyasalarda (GOP, Ülkeler = GOÜ) Biden’ın başkanlığı fiyatlanıyor. Yatırım bankaları ve finans basınında nerdeyse fikir birliği var: Eğer Biden seçilirse en fazla zarar görecek iki ülke Rusya ve Türkiye.

Bu sene %20 değer kaybeden Rus rublesinde son haftalarda fiyatlama Putin-Biden ilişkisine odaklandı. Rusya’nın başkanlık seçiminde bir kez daha sahte haber ve hackerlar vasıtasıyla Trump’u desteklemesi, ek olarak Biden’in oğlu Hunter Biden’ın Ukrayna’daki iş ilişkileri hakkında gizli dökümanları çalarak basına sızdırması ilişkiyi gölgeliyor.  Moscow Times’a göre, Biden’ın intikamı Putin’in en yakın çevresi olan Rus oligarkların yurtdışında tuttukları serveti yakalamak ve kara para trafiğine engel olmak. Federated Hermes varlık yönetimi global GOP portföy yöneticisi Kunjal Gala’ya göre, yatırımcılar Biden’in Rusya’nın uluslararası tahvil ihracına yasak koyup koymayacağını takip edecekler. Gala, ABD’nin Rusya’ın finansal işlemlerde dolar kullanımını sınırlaması ve enerji yaptırımlarının dahi gündeme gelebileceğini dile getiriyor.

Dolar/TL Cuma günü 8.34’ten kapanırken, Credit Suisse hafta içinde yayınlanan GOÜ raporunda dolar/TL için kısa vadeli öngörüsünü 8.40-50’ye yükseltti.  Biden’in Rusya ve Türkiye’ye Trump’a nazaran daha az sempati gösterecek olmasını da gerekçelerden biri olarak saydı.

Biz dolar/TL’ye odaklanmışken, Türk Euro-tahvillerinin de satış yediğini unutmayalım. İş Yatırım’a göre:

“Merkez Bankası’nın faizde değişime gitmemesi sonrası paritede yaşanan değer kaybı, dışarıda oluşan olumsuz ortam ile birleşti ve Türk hazine eurotahvillerini olumsuz etkileyerek getirilerin hızla yükselmesine neden oldu.

Türk hazine eurotahvilleri hafta genelinde satıcılı işlem görürken, tatil nedeniyle hacimlerin zayıf olduğu ortamda bile negatif fiyatlama devam etti. Yeni ihraç olan beş yıl vadeli kıymet 45 baz puan genişleyerek 6,80%’ye yükselirken, on yıl vadeli kıymet Eylül ayı ortasından bu yana ilk kez 7% getiri seviyesinin üzerine genişledi.

Faiz kararı öncesi 500 baz puanın altına çekilen beş yıl vadeli risk primi hafta genelinde yükselerek 560 baz puan oldu.

Şirket kıymetleri de hafta genelinde satıcılı işlem gördü, kısa vade kıymetlerde yabancıların da satışa katılması ve talebin oldukça daralması her vadede getirilerin genişlemesine etki etti. 2021 vade kıymetlerde getiriler 5% üzerine genişlerken, daha uzun vade kıymetlerde lokal satıcıların da katılması arzın yüksek, hacimlerin ise oldukça zayıf olmasına neden oldu”.

ING’ye göre GOÜ tahvillerine para girişi sürerken, Türk Euro-tahvillerinde bu satış Biden fiyatlamasını yansıtabilir.

Yine Credit Suisse’e göre, Biden’ın başkan seçilmesi olasılığı GOP’da %50-60  fiyatlandı. Bu demektir ki, Biden seçilirse, TL varlıklar bir miktar daha değer kaybedebilir.

Peki, bu zarar önlenebilir mi?  Erdoğan ve Biden arasında beklenenden daha dostane bir ilişkinin kurulacağına dair beklentiler oluşması ve TCMB’nin politika faizinde artırıma gitmesi, trend değişimine yol açabilir.

Takip ettiğimiz tüm kaynaklar, anketlerde Biden açık farkla önde olsa da, Trump’ın kazanma şansı olduğunu vurguluyor, bu Türkiye için sevindirici olur. Bir diğer olasılık da seçimin 3 Kasım gecesi sonlanmayıp, yargıya gidilmesi. Bu senaryo Türkiye ve GOP açısından en kötüsü denebilir. Çünkü, her düzey mahkemede alınacak çelişkili kararlar, piyasalarda aşırı çalkantıya neden olacak.

Piyasalar 4 Kasım’a kadar rahat uyumayacak.

FÖŞ anlattı:  Dünya ve Türkiye Biden Başkanlığına Hazır mı?

ABD seçimleri mahkemelik olursa, ‘Ayı Pazarı’ başlar!

Dolar ve Borsa Biden’ı bekliyor | Atilla Yeşilada

Wall Street: Ayı pazarı seçime kadar sürebilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here