Koca: Yerli Covid-19 aşısında insan üzerinde deneme aşamasına geçildi

0
398

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tekirdağ’daki Koçak Farma Tesisleri’nde, korona virüsü (Covid-19) için yerli aşı çalışmalarının yürütüldüğü laboratuvarda incelemede bulundu.

İncelemenin ardından Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, cep telefonundan görüntülü arayarak çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şunları söyledi:

“Bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Covid-19 ile ilgili Türkiye’de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum.”

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, aşının enjektöre çekilmiş hali de gösterildi. (Fotoğraf: İsa Terli /Anadolu Ajansı)

‘AŞI YAPILAN 10 HAYVANDAN ÖLEN OLMADI’

Koca, 19 transjenik hayvan üzerinde yapılan çalışmada, 10 hayvana virüs verildiğini belirterek, ayrıca 9 hayvan için de kontrol grubu oluşturulduğunu söyledi.

Kontrol grubundaki 9 hayvana aşı yapılmadığının aktaran Koca, iki hafta sonra her iki gruptan aşı yapılan 10 hayvanda virüs verildiği halde herhangi bir ölüm olmadığını, akciğerlerinde de virüsün tespit edilmediğini kaydetti.

Kontrol grubu olan aşı yapılmayan 9 transjenik hayvanın 4’ünün öldüğünü, 5’inin akciğerlerinde virüsün tespit edildiğini dile getiren Koca, Erdoğan’a, “Geldiğimiz noktada çalışmaları devam eden 13 aşıdan bir tanesinin transjenik hayvan üzerinde yapılan challenge dediğimiz safhayı başarıyla tamamlayan ilk aşı olduğunu söylemek istiyorum” dedi.

Fahrettin Koca, yine Prof. Dr. Aykut Özdarendeli’nin çalıştığı ikinci aşının da preklinik çalışmalarının bittiğini ve hayvan çalışması safhasına ikinci aşı olarak gelindiğinin bilgisini verdi.

Koçak Farma’da üçüncü inaktif aşının da bakanlık destekleriyle preklinik çalışmalarının tamamlandığını ve insan deneyi safhasına gelindiğinin haberini veren Koca, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesi’nde Hakan Hoca’nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB’e, bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesi’nde Osman Hoca’nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız.”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cep telefonundan görüntülü olarak görüştüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. (Fotoğraf: İsa Terli /Anadolu Ajansı)

ERDOĞAN: AŞILARLA GELECEĞİMİZİ TEMİNAT ALTINA ALMIŞ OLURUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da çalışmalarda yer alanları tebrik etti.
Erdoğan, “Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız. Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz” dedi.

Erdoğan’a, görüntülü görüşme sırasında, üç aşının enjektöre çekilmiş halini gösteren Koca, aşıları pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde takdim edeceklerini söyledi. (İSTANBUL/AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here