Kırmızı Çay Ve Sağlığa 10 Faydası

0
398

Rooibos çayı diğer ismiyle kırmızı çay Güney Afrika’da yetişen kafeinsiz içeceklerdendir. Rooibos çayı ve sağlığa 10 faydası makalemizde bu bitkisel çayın bedenimize olan yararlarından bahsettik. Kırmızı çay, bilimsel olarak Gano rooibos Aspalathus linearis olarak adlandırılır. C vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, manganez ve bakır açısından zengin, şifalı bitkilerdendir... Rooibos çayı fiyat: 15 tl’dir.

Rooibos Kırmızı Çay Faydaları

Kalp Sağlığı

Rooibos çay chrysoeriols adı verilen, yüksek anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olan bir flavonoid içerir. Bu madde, kan dolaşımını artırır ve aynı zamanda kötü kolestrol olan LDL seviyesini düşürür. Sonuç olarak, kalp-damar rahatsızlıkları riskini azaltır.

kırmızı çay faydaları

Göz Sağlığı

Bilgisayarda geçirilen uzun saatler gözü yorar.
Ağrıyan, yorgun gözlerinizi demleyip ılık hale getirdiğiniz rooibos çayı ile yıkayın.
Veya pamuklu, temiz bir bezi, ılık haldeki rooibos çayına batırın, bununla göz çevrenize kompres yapın.
Diğer alternatif, rooibos sallama çayını demleyin, bu sallama çaylarını buzdolabına kaldırın ve soğuk soğuk gözlerinize uygulayın.

Serbest Radikaller Savaşır

Rooibos çayı serbest radikallerin zararlı etkilerinden hücreleri koruyan antioksidanlar bakımından zengindir. Böylece, kişiyi birçok tehlikeli hastalıktan korur.
Ayrıca, sağlıklı hücrelerin çoğalmasını teşvik eder.
Sindirim Sistemini Normalleştirir
Rooibos çayı vücutta potasyum iyonlarını aktive etmeye yardımcı olan antispazmodik ajan görevi görür. Böylece, mide krampları ve karın ağrısını rahatlatır. Kusma, ishal, kolide şifadır. Rooibos çayı sindirim sistemi için harika bir içecektir.

Rooibos çayı doğurganlığı teşvik eder

Rooibos çayı içerdiği vitamin ve mineral özleriyle sağlıklı sperm üretimini uyarır ve sperm sayısını artırır. Yüksek demir muhtevasıyla hamileler için de ideal içeceklerdendir. Yine de gebe kadınlar doktoruna danışmadan içmemelidir.

Rooibos çayı

Stresle Savaşır

Rooibos çayı hipertansiyon hastalarını rahatlatır.Kafeinsiz olan bu içecek vücuttaki kortizol (stres hormonu) seviyesini düşürür. Günde 1 bardak rooibos çayı için, stresten kurtulun.

Güçlü kemikler ve sağlıklı dişler

Rooibos çayı sağlıklı diş ve kemikler için gerekli olan manganez, kalsiyum ve florür gibi minerallerle kaplıdır. Kalsiyum kemikleri güçlendirirken, mangan ise kemik kitlesini arttıran enzimlerin uyarılmasını sağlar. Aynı zamanda, içerdiği florür ile dişleri çürümekten korur.

Kırmızı Çay Kanser Önleyici

Rooibosda bulunan antioksidanlar antimutajen özelliklere sahiptir, böylece DNA  ve hücreleri kansere karşı korur.

Solunum rahatsızlıklarını önler

Bronkodilatörler solunum yollarını, bronşları temizleyen maddelerdendir.
Rooibos çayı doğal bronkodilatör olarak sizi solunumla ilgili hastalıklardan korur.

Karaciğer Hastalıklarına Şifa

Rooibos çayı karaciğerin düzgün işleyişini uyarır. Karaciğer dokularıno canlandırmaya yardımcı olur ve karaciğer yağlanmasını önler.

Parkinson ve Alzheimer Hastalıkları önler

Lipid peroksidasyonu serbest radikallerin sinir dokularına ve beyin hücrelerine zarar verdiği bir süreçtir. Bu durum, yavaş yavaş Alzheimer ve Parkinson gibi çeşitli hastalıklara yol açar. Rooibos çayının günlük düzenli tüketilmesi, bu tür zararlı etkilerden vücudu korur.

İlgili Konular

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here