Albayrak: Önemli olan kurun seviyesi değil, rekabetçi olup olmadığı

0
352

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye 2. çeyrek performansıyla daralma yaşayan ülkeler içinde en az etkilenen ülkelerden birisi olacak. İkinci çeyrek pozitif olacak” dedi.

Bakan Albayrak, “Eskiden kur çok daha fazla etkiliyordu. Şimdi ekonomide bir dönüşüm var. 2 sene önce de bu seviyelerdeydi. Düştü. İki sene öncesine kadar bugün Türkiye ekonomisi kırılganlıklarına göre çok güçlü. Dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor” dedi.

Albayrak, “Dünya yanıyor, Türkiye güllük gülistanlık değil tabii ki. Türkiye’de bir lobi var. Biz krizlerden çok, battık bittik lobileriyle uğraşıyoruz. Dünyada en hızlı toparlayan ülkelerden biri olacağız. Dünya tarihinin en büyük krizi var 40 milyonun üstünde işsizlik var” şeklinde konuştu.

Bakan Albayrak, “Ekonomisi batan bir ülke bütün alanlarda güçlü bir bilanço ortaya koyabilir mi? Hedeflediğimiz bütçe açığı zaten olmayacak. Gelirleri erteledik buna rağmen yüzde 5-6’yı konuşuyoruz. Borç rasyosu bizde yüzde 30’larda” dedi.

Albayrak,”3 ay boyunca verdiğimiz desteklerin geri dönüşüne bakıyorum. 1.9 milyon esnafın yaklaşık 1.5 milyonuna destek verdik. 210 bin firmaya 150 milyon liradan fazla destek verdik. Düşük maliyetlerle destek sağladık. Özellikle sosyal medya üzerinden negatif bir hava pompalamaya başladılar. Etkileme güçleri her geçen gün azalıyor. Çok net bu bir milli bağımsızlık mücadelesi. Ekonomik anlamda milli bağımsızlık modeli ortaya koymanız lazım. Bunun için kıyamet koparıyorlar. Eski model yüksek faiz, değerli kur, ve ithalata bağlı. Böyle bir ekonomi sürdürülebilir değil. Türkiye rekabetçi kurla ithalata değil ihracata yönelik bir dönüşüm var” ifadelerini kullandı.

Albayrak, “Biz bir hayal dünyasında yaşamıyoruz. Kur çıkıp iniyor, küresel etkilerden kaynaklı Türkiye de etkileniyor tabii eskisine nazaran daha az etkileniyor. Bahane değil, çözüm üretme sorumluluğumuz var. Türkiye’de birileri tarafından gereksiz negatife yönelik ciddi bir operasyon var. Biz sorumluluk makamındayız. Biz şu an itibariyle bahane değil çözüm üretme noktasında sorumluluk taşıyoruz. Pandemi sürecinin normalleşme aşamasına başlamadık” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Türkiye yabancı yatırımı çekecek, yatırımlara yönelecek. Burada faiz önemli bir husus. Reel yatırımcı açısından pandemi ve sürecinin normalleşmesine başlamadık. Türkiye atacağı adımlarla pozitif ayrışacağı için yabancı yatırımcıyı çekiyor. Türkiye faizde ve kurda daha az bağımlı olduğu güçlü bir sürece girecek.

Bakan Albayrak, ” Türkiye daha az telaş edecek bir pozisyonda. 400 milyar TL likidite finansman desteği sağladı bu devlet. Türkiye’nin cebi bol. Yeter mi yetmez, daha fazla destek vermemiz lazım. Temmuz ihracatı, PMI endeksi ekonominin toparlanmaya başladığını gösteriyor. Para bas diyenler oldu, bu en büyük tuzaktır. Piyasa normalleşmeye doğru gidiyor. Kısa çalışma ödeneği yeni dönemde normalleşme desteğine dönüyor. Çok güçlü bir istihdam kalkanı paketi hazırladık. İnşallah ekimde meclis açıldığında daha pozitif adımlar atılacak” şeklinde konuştu.

Albayrak, “Son 3-4 ayda pandemi etkisiyle fiyatlama davranışlarındaki bozulma beklentileri üzerinde bir enflasyon olarak yansımıştı. Enflasyon açısından sürece baktığımızda hedefimiz 8.5’ti pandemi olmasaydı rahat yakalayacağımızı düşünüyordum. Türkiye’de bir iki puanlık etkisi olabilir. Kur maliyet üzerinde enflasyon etkisi, trende baktığımızda fiyat davranışları üzerinde farklı şekilde etki etti. Enflasyona negatif etkisinin olacağını düşünmüyorum. Bu yıl eksi yüzde iki ile yüzde bir arasında büyüme gerçekleşir. İnşallah 2020 yılı bir çok anlamda hepimizi etkiledi beklentilerin daha altında kapatacağımız bir yıl olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here