Tunuslu kadınlardan Lübnan’a destek: Beyrut Ölmeyecek

0
312

DUVAR- Tunus’ta kadınlar, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen saldırının ardından başkent Tunus’taki Habib Burgiba Caddesi’nde Lübnan’a destek gösterisi düzenledi.

Tunus Demokratik Kadınlar Derneği’nin “Beyrut Ölmeyecek” sloganıyla düzenlediği gösteride, patlamada ölenler için birkaç dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve mumlar yakıldı.

Derneğin Başkanı Yüsra Feravis, yaptığı açıklamada, Beyrut’un yüzünü hüzünlü bir yüze çeviren patlamanın ardından Lübnan halkına destek olmak için toplandıklarını söyledi.

Lübnan halkının ‘yolsuzluk, mezhepçilik ve ihmalin kurbanı’ olduğunu ifade eden Feravis, Beyrut’un ölmeyeceğinin ve küllerinden yeniden doğacağının sembolik ifadesi olarak mum yaktıklarını dile getirdi.

Feravis, sevdiklerini ve en önemli hayat kaynaklarından (Beyrut Limanı ve buğday stokları) birini kaybeden Lübnan halkının acılarını paylaştıklarını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm kenti sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti.

Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamada ölenlerin sayısının 135’e yükseldiğini, ayrıca yaklaşık 5 bin yaralı ve onlarca kayıp olduğunu duyurmuştu.

Lübnan hükümeti dün patlamayla ilgili 5 gün sürecek bir soruşturma yapılacağını ve limanda 2014’ten bu yana depolama, koruma ve denetim işlerini yürüten tüm sorumlular hakkında ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini açıklamıştı. (TUNUS / AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here