ANALİZ:  TL’ye bişeyler oluyor

0
365

Bayram bitti, döviz kurunda çalkantı anında geri döndü. Niye?  Çünkü biz bol koronalı tatiller yaparken, Batı finans basını TCMB’nin FX rezervlerinin tükendiği ve ülkenin ödemeler dengesi krizine yaklaştığına dair bir dizi makale yayınladı. Ardından, dün Londra’da yaşanan swap faciası yabancı yatırımcıya bir kez daha Türk otoritelerine güven olmayacağını, ne zaman Türkiye’de yatırım yapmak isteseler tokat yiyeceklerini kanıtladı. Son olarak da  IMF bir raporunda “Yüksek dış finansman ihtiyacı ve düşük döviz rezervleri Türkiye’yi kırılgan hale getiriyor” ifadesini kullandı. Sonuç olarak, TSİ 17:30’da dolar/TL kuru %2.3 primle  7.03’e vurmuştu.  TL’ye ne oluyor?  TCMB veya kamu bankalarında döviz mi bitti?  Bu işin sonu nereye varacak?

Önce, Financial Times’da çıkan ve tüm finans camiasında “malumun ilanı” sayılan makaleden bir alıntı yapalım:

FT:  Ankara’nın yüksek riskli kumarı

“FT, Türkiye’nin krizdeki ekonomik yaklaşımını “yüksek riskli” olarak nitelendirirken, “hızlı iyileşme” yönünde atılan adımların kumar olduğunu ifade etti.

Makalede, “Koronavirüs pandemisinin turizmde yarattığı çöküntü, ülkenin finanslarında bir açığa neden oldu. Yabancı yatırımcı geçtiğimiz 12 ayda yerel para birimi cinsinden tahvillerde ve hisselerde 13 milyar dolar büyüklüğünde satış yaparak çıktı” yorumu yer aldı.

Societe Generale stratejisti Phoenix Kalen, “Eğer Koronavirüs’ün etkilerinin göreceli olarak çabuk kaybolacağını düşünüyorsanız bu uygun bir strateji. İlk aşamada çok maliyetli olsa da bu zorlu periyotu atlatabilmeniz için size zaman kazandırıyor” dedi.

Uluslararası Finans Enstitüsü başekonomisti Robin Brooks, Türkiye’nin “Cari açığı genişletmek, kuru dizginlemek için milyarlar harcamak ve ekonomiye ucuz kredi pompalamak gibi, daha iki yıl önce liranın dolar karşısında %30 değer kaybettiği krizi tetikleyen hamleleri tekrarladığını” ifade etti. Habere göre liranın o dönemki sert düşüşü, Türkiye’nin zaten borçlu durumda olan kurumsal sektörü üzerinde baskıya yol açmış, enflasyonu tırmandırmış ve resesyona sebep olmuştu”.

IMF: Yüksek dış finansman ihtiyacı ve düşük döviz rezervleri Türkiye’yi kırılgan hale getiriyor

IMF’nin Dış Sektör 2020 raporunda Türkiye’nin döviz pozisyonunun 2019’da görece güçlendiği ifade edilse de belirsizliklerin oldukça fazla olduğunun altı çizildi.

Dünyanın en büyük 29 ekonomisi ile Euro Bölgesi’ni ele alan raporun Türkiye değerlendirmesi bölümünde özellikle yüksek dış finansman ihtiyacının ve Merkez Bankası’nın azalan rezervlerinin Türkiye’yi dış şoklara karşı kırılgan kıldığı ifade ediliyor.

Raporda yer alan tavsiyelerde Türkiye’deki ekonomi yönetimine koronavirüs salgınından etkilenen sektörlere kamu desteği verilmesi öneriliyor ve Merkez Bankası’nın da azalan döviz rezervini yeniden inşa etmesi gerektiği vurgulanıyor.

Şimdi ne olacak?

Londra swap pazarı bugün normale döndü, çünkü Türkiye’de türev enstrümanlarda kalan son yatırımlar da ülkeyi terketti.  Financial Times ve benzeri yayın organlarında çıkan kötüleyici makaleler sonucunda, Borsa ve DİBS’de kalan  yabancı finansal yatırımcıların da kapıya hucüm ettiğini gelecek hafta TCMB verilerinde gözleyeceğiz.

Tabii, tek döviz çıkışı bu da değil. Temmuz’da dış ticaret açığı $3.3 milyar oldu. Bize gelen duyumlara göre, hükümet ithalatı azaltmak ve ötelemek için “elinden geleni” ardına koymuyor. Belli ki, bu gümrük vergisi dışı olağanüstü tedbirler yetmemiş ki, bugün 170 ürüne daha ek gümrük vergisi getirildi.

Dövize son talep  kaynağı de yavaştan dış borçlarını kapatan banka ve finans-dışı kurumlar. Ya artık yabancı kurumlar Türkiye’ye kredi verirken nazlanıyor, ya da işdünyası ilerleyen aylarda döviz kurunun yükseleceğini sezip açık pozisyonunu azaltıyor.

Kriz yok–şimdilik

“Kısa vadede”, Türkiye’de ödemeler dengesi krizi yaşanmaz. TCMB’nin elinde $40 milyar nakit döviz kaldığı hesabını yaptık. Bankaların da yurtiçi ve dışında $40-50 milyar kadar döviz cinsinden nakte çevrilebilir varlığı olabilir.

Ancak, kura bu anlamsız müdahalenin sürdürülemeyeceği de bugün “zımni  kamu direnci” olan 7.00 düzeyinin aşılmasından gözleniyor. Bir noktada yerleşikler de TCMB’nin rezervinin azaldığını anlayıp, bankalardan döviz mevduatlarını çekebilir.

Peki o gün gelirse ne olacak?  Başkan Erdoğan’ın 4 seçeneği var:

  • Berat Albayrak’ı görevden alarak piyasalara güven veren bir ismi ekonominin dümenine geçirmek.
  • IMF’yi çağırmak.
  • Açık ve katı sermaye kontrolleri koymak (konvertibiliteyi askıya almak)….
  • En basit ve bizce en makulu, Eylül-Ekim gibi kallavi bir politika faizi artışı. Bizce en az 650 baz puan gerekecek, ama bu aylara yayılabilir.

Türkiye 40 katırla kırt satır arasında karar vermeye çalışıyor şimdi.

FÖŞ

FÖŞ anlattı:  Salgın Geri Döndü Ekonomide Kas Kaybı Başladı

Dr. Murat Kubilay: “Ekonomide geri dönülmez yola girdik”

Şok ekonomik veriler, küresel görünüm üzerinde kara bulutlar yaratıyor

Bloomberg:  Türkiye bankalardan döviz risklerini sigorta etmelerini istedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here