Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 5 Muhteşem Bölge Yaz tatili, herkesin 50 hafta çalışıp, 2 haftalık keyif çatmak için gece-gündüz hayal kurduğu en güzel dönemlerdendir. Biliyorum. Onca işin gücün arasında, her canınız sıkıldığında Google’da “Yazın nereye gidilir ? Türkiye’de en güzel tatil yerleri nerededir ? ” soruları ardı ardına döner durur. Hele ki okulların kapanması ile beraber, herkes yaz aylarında yapılan tatil yerleri hayalleri ile bir yerlere gidip huzura ermek ister. Bir Fethiye’li kardeşiniz olarak, bu hayallere en çok şahit olmuş “Blogger” rehberiniz olan Ben, sizler için Türkiye’de Yaz Tatili planı hazırlayıp, kendimce görmeniz gereken en güzel tatil yerleri listesini huzurlarınıza sunmak istedim.

Ama önce, aşağıda eklediğim 40 gün süren Türkiye turumu, sizlere 100 saniyede göstermek istiyorum. Youtube kanalıma da abone olmayı unutmayın derim. Gittiğim bütün ülkelerde yaşadığım tüm deneyimleri, size rehber olması adına kanalımda video halinde her pazar yayınlıyorum. ABONE OL butonuna tıklayarak, deneyimlerime ortak olabilirsiniz. Keyifli seyirler.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 5 Muhteşem Bölge

Bildiğiniz gibi, her mevsim, hatta her ay nereye gidilir tarzında yazıları Nereye Gitmeli sekmesinde yazıp, sizlere rotalar çıkarıyorum. Daha önce Kışın Türkiye’de Gezilecek Yerler, Sonbahar’da Türkiye’de Gezilecek Yerler hatta Hafta Sonu Gezilecek Yerler yazılarıma da tek tek bakmanızı öneriyorum. Böylece, bir yerlere gitmeyi hayal ediyorsanız, en azından önceden plan yapmanıza yardımcı olmuş olurum.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak Yerler : Efes

Türkiye, gittiğim 60’dan fazla ülkede en en en favori olan ülkemdir. Bunu sözde “Yalakalık” olsun diye söylemiyorum. Doğusundan-batısına, kuzeyinden-güneyine binlerce şehrimizin her birinde, az-çok bir şeyler vardır. Hatta az-çok değil, baya değerli şeyler. Ama ;

Bu yazımda, sizleri daha çok yaz tatili planı odaklı bilgilendireceğim. Hatta, Türkiye’de tatil yerleri listesi hazırlarken, gideceğiniz yerlere hangi şehirlerimiz yakınsa onlardan da bahsedip, yazın gezilecek yerleri nokta nokta özetlemeye çalışacağım. Öyle “Fethiye’ye gidin. Çok güzeldir.” deyip geçmeyeceğim.

Merak etmeyin. Bildiğim her bir noktayı detaylıca, size yaz tatili rotası çıkaracak şekilde anlatacağım. Hatta, gideceğiniz yerlerde kaç gün kalmanız gerektiğini bile söyleyeceğim. Hazırsanız kendimce beğendiğim 5 favori tatil yerleri listemin ilk durağı olan Fethiye ile başlıyorum.

1- Fethiye
Türkiye’nin bana göre en güzel yaz tatili rotalarından olan Fethiye, normalde 100.000-200.000 kişilik nüfusu ile sakin bir beldemizdir. Ama, yaz mevsimi geldi mi, benim gibi Akdeniz aşıkları düşer yollara ve özellikle yaz mevsiminde nüfus neredeyse 3’e katlanır.

Fethiye’ye gelince, önce şehir merkezinde Amintas’a (Kral Mezarları) çıkıp bölgenin tarihi koklanır. Sonrasında, kordon boyunca yürüyüp, güzel bir günbatımı izlemek için Çalış sahilline veya Küçük Boncuklu Koyu’na gidilir.

Akşam oldu mu, şehir merkezinde yer alan, belki de ülkemizin en güzel balık pazarlarından birisi olan Fethiye Balık Hali’nde güzel bir akşam yemeği yenir. Burası çok farklı bir yerdir. Neden mi ?

Yaz Tatili Yapılacak En Güzel Şehirlerden : Fethiye

Çünkü, onlarca tezgahtan balığınızı kendiniz seçersiniz ve 7-8 TL ödeyerek balığınızı dilediğiniz restoranda pişirtebilirsiniz. Bugüne kadar 64 ülke görmüş birisi olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim : Bu rakamlara, bu kadar güzel balıkları dünyanın hiç bir yerinde tadamazsınız. Baştan belirtmek istedim.

Zamanınız bolsa eğer; Ölüdeniz’den kalkan tekneler ile tekne turu yapabilir, hatta Fethiye’den kalkan teknelerle Göcek adalarına giden teknelerle turlara katılabilirsiniz. Ayrıca, Fethiye’de yer alan Yediburunlar’a kadar arabanız ile gidip, yol üstündeki Alınca köyüne de uğrayabilirsiniz.

Belki biliyorsunuzdur : Türkiye’nin hatta dünyanın en meşhur yürüyüş yollarından birisi olan Likya Yolu’nun bir ayağı bu köylerden geçer ve inanın bana, hayatınızda görebileceğiniz en güzel manzaralara buralarda şahit olabilirsiniz. Hatta, Saklıkent ve Kayaköy bölgelerine de mutlaka gitmeyi ihmal etmeyin derim.

2- Çıralı – Olimpos-Adrasan
Çıralı, Adrasan ve Olimpos, Antalya’nın ayrılmaz kardeşleri gibidir. Türkiye’nin en güzel tatil köşelerinden ve tatil yerlerinden birisi olan Çıralı-Olimpos-Adrasan, masmavi Akdeniz sahillerinde, çam ağaçlarının gölgesinde dinlenirken, böceklerin çıkardıkları sesleri dinlerken kendinizden geçebileceğiniz nadir yerlerdendir. Evet. Bir çok yaz tatili şehrine göre de, çok ama çok bakirdir. En azından haziran ayında diyelim.
Adrasan ve Olimpos Sahilleri

Hem Çıralı’da hem de Olimpos’da hem de Adrasan’da yapılacak şeylerin çoğu, birbirine oldukça yakındır. Yukarıda söylediğim meşhur yürüyüş rotalarından birisi olan Likya Yolu’nun bir kolu buradan geçmektedir.

O yüzden trekking sevenlerdeseniz mutlaka bu rotalarda yürüyün derim. Ayrıca, Akdeniz’de göreceğiniz ender mavi rengi bu yürüyüş rotanızda göreceğinizi de bir kez daha hatırlatayım.

3- Kuşadası – Didim
Türkiye’nin tarihi dokularının en güzel korunduğu yerlerden birisi de Ege bölgesidir. Ülkemizin neredeyse 60’dan fazla ilinde bulunmuş birisi olarak bunu söylüyorum. Neden mi ?

Çünkü, Türkiye’deki en nadide antik eserlerin çıkarıldığı, tarihi tiyatroların, agoraların, çeşmelerin, kiliselerin hala ayakta kalmayı başardığı nadir yerlerden birisi olan Ege bölgesindeki antik kentlerin bir çoğu günümüzde hala tarih severleri büyülemektedir. Gittiğim bir çok Ege şehrinde gördüğüm olağanüstü yapılar, eminim sizleri de hayran bırakacaktır. O yüzden ;

Diyelim, Kuşadası’na geldiniz. Kuşadası’nda yer alan şehir merkezindeki Güvercinada, tarihi surlar, Dilek Yarımadası Milli Parkı ilk durağınız olsun. Hatta, zaman kalırsa Caferli Köyü de mutlaka rotanız üzerinde olsun. Dilerseniz günübirlik tekne turlarına katılabilir, Long Beach’de veya Kadınlar Plajı’nda gün içerisinde deniz-kum-güneş keyfi yapabilirsiniz.

Sonrasında Priene Ören Yeri, Eski Doğanbey Köyü, Milet Ören Yeri de mutlaka gezmeniz gereken yerler listenizde yer alsın. Bu arada, Efes, Şirince ve Meryem Ana Evi’nden bahsetmiyorum bile. Onlar zaten listenizdedir diye düşünüyorum.

Sonra, biraz daha Güney’e gitmeyi düşünürseniz, istikametinizi Didim’e çevirin. Didim’de yer alan Altınkum Plajı, Apollon Tapınağı ve güzeller güzeli bir gün batımını izleyeceğiniz Bafa Gölü’nde yer alan Kapıkırı köyü de rotanız üzerinde olsun. Son bir öneri daha : Schengen vizeniz varsa veya Yunan Adaları Vizesi (Yunanistan Kapı Vizesi) alarak Yunan Adaları’na gidelim diyorsanız, Kuşadası’ndan Samos Adası’na feribotlar ile geçebilirsiniz.

Kaş mavisini bilir misiniz ? Evet. Kaş’ın dillere destan, kendine özgü mavisi vardır. İşte bu maviyi görmeniz için, ya aracınız ile yollarda olmanız gerekir ya da Antalya Havalimanı’na indikten sonra Kaş’a araba/otobüs/servis ile gitmeniz gerekir. Biraz zahmetlidir ama değer. Neden mi?

Çünkü Kaş, bir çok seyahat severin biraz zorca ulaştığı yerdir. E zor olan her şey değerli değil midir zaten ? Kaş da onlardan birisi. Bu arada, yukarıda belirttiğim Çıralı-Olimpos-Adrasan gibi yerlerin hepsi, hemen Kaş’a gelmeden önce yer alır ve bu bölgeyi otobüsle/dolmuşlar ile gezebilirsiniz. Ancak benim size önerim, eğer imkanınız varsa araç ile gezmeniz yönünde olacaktır.

Neyse. Konuyu dağıtmayalım ! Nerede kalmıştık ? Kaş’ta gezilecek yerler kısmına gelelim. Efendim, Kaş’ta da Likya Yolu’nun bir kısmı bulunuyor. O yüzden benden size çok çok önemli Kaş önerileri :

Limanağzı’na kadar Likya Yolu üzerinden yürüyün
Küçük Çakıl ve Büyük Çakıl Plajlarında gün içerisinde keyif yapın
Harika Kaş günbatımını izleyin
Gün içerisinde Kekova’ya giden tekne turlarına katılın
Scuba Diving (Tüplü Dalış) yaparak karettalar ile yüzün.
Merak etmeyin. Daha önce hiç dalış yapmamış belki de yüzmemiş birisi olabilirsiniz. Discovery diye bir alıştırmalık dalışı, size eşlik eden hocanız ile yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz, ez 1 hafta kalıp dalış eğitimi bile alabilirsiniz.

Kalkan’dan hiç bahsetmedik. Kaş-Kalkan arasında yer alan Kaputaş plajı zaten olmazsa olmaz. Ama yaz tatili döneminde bir çok kişi akın ettiği için kalabalık olabilir. Baştan belirteyim.

Kalkan’da ; Xantos Antik Kenti, dünyanın en uzun sahillerinden Patara Plajı, Patara Antik Kenti ve de Letoon Antik Kenti mutlaka görmeniz gereken yerler olsun derim. Zamanı olanlar, Fethiye yolu üzerindeki Saklıkent’e de uğrayabilir.

Bu sene 40 günlük bir Türkiye tatili yapmak için yollara düşmüştüm. Kendimce Türkiye tatil yerleri konusunda güzel gezi rehberleri hazırlamak istemiştim. İtiraf edeyim : En çok deniz tatili konusunda beni etkileyen yer Datça olmuştu.

Marmaris’den yola çıktıktan sonra, Datça’ya arabayı sürdüm. Sol tarafımda gördüğüm kamp alanlarından tutun da, ıssız koylara kadar neler vardı neler. En çok beğendiğim yerler ise ; Perili Köşk Plajı, Eski Datça Evleri, Akvaryum Plajı, Palamutbükü Adası ve efsane Knidos Antik Kenti oldu. Datça, keşfedilmeyi bekleyin hazine gibi çok ama çok değerli doğrusu…

Eğer ki, tek başınıza bir yerlere gidecekseniz, mutlaka otobüs ile gezin derim. Şahsen ben 2 ay boyunca neredeyse hep yalnız gezdim ve en doğru kararım otobüsle gezmek oldu. O yüzden en ekonomik yolu otobüs olacaktır. Zaten neredeyse tüm şehirlerimize bir şekilde otobüsle ulaşabiliyoruz.

Yeme içme konusunda ise, gideceğiniz bütün şehirlerde olağanüstü yemekler yiyeceksiniz. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerindeki şehirlerimizde; efsane otlardan yapılan mezeler, lezzetli mi lezzetli deniz mahsulleri zaten vazgeçilmeziniz olacaktır. Bütçe konusu çok değişkendir. Bazen 10 TL’ye de doyarken, bazen 150 TL olabilir. Bunu zaten tahmin ediyorsunuz.

Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 5 Muhteşem Bölge

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here