Tüketici kredileri altın ve gümüşe mi gidiyor?

0
280

Yukardaki tablodan görüleceği gibi, ülkemizde bir tüketici kredisi patlaması yaşanıyor. Elimizdeki en güncel veri olan 30 Temmuz haftasında tüketici kredileri TL14 milyar, ya da haftalık %1.9 arttı. Bu kredilerin kurbanlık veya tatil harcamalarına gittiğini düşünürüz değil mi?   Belki öyle, Bayram’dan sonraki haftada Kapalıçarşı ve İnegöl’de kuyumcularda altın ve gümüş stoklarının tükenmesi başka bir manzara çiziyor. Halkımız algılanan enflasyonun çok altında kalan kredi faizleri sayesinde altın ve gümüşte “kaldıraçlı alım” yapıyor olabilir. Yani  sermaye karı oranını yükseltmek için bireysel tasarrufun üstüne krediyi de ekleyerek altın ve gümüş alıyor. Eğer durum buysa, hacizler başlayabilir!

Kuyumculara akın var

İHA’ya göre altın güvenli liman olmaya devam ediyor. Altın rekor üzerine rekor kırarken vatandaşlar altın almak için kuyumculara akın ediyor. Bursa İnegöl ilçesinde tarihi satışların yapıldığı kuyumcularda çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını kalmadı. İnegöl Kuyumcular Dernek Başkanı Kani Kont vatandaşların panik yapmamaları çağrısında bulundu.

TGRT Haber ise şu haberi yayınladı:

Kapalıçarşı başta olmak üzere son iki günde kuyumcuların önünde uzun kuyruklar oluştu. En çok talep gören gram, çeyrek, yarım ve cumhuriyet altını ise yok satıyor. Kuyumcular “Dolardaki artışla birlikte zaten bir süredir tırmanan altın fiyatları da hızlanmaya başladı. İki gündür ciddi anlamda panik alışları var. Bu konuda vatandaşa biraz daha sakin olmalarını öneriyoruz. İnsanlar, fiyatların daha yükseleceği söylentileriyle birlikte kuyumcular çarşısına akın ediyor. Stoklarımız bitti. Şu anda elimizde maalesef altın yok. Tedarik etmeye çalışıyoruz.

Önümüzdeki günlerde fiyatlar da oturacak. Normalde fiyatlar yükseldiğinde vatandaşlar bozdurmaya geliyordu ama şimdi tam tersi, altın alıyorlar. Bizler birkaç ay içerisinde yaptığımız ciroları iki günde gerçekleştirdik. Bu sıralar ‘alsak mı, satsak mı?’ soruları ile de karşı karşıyayız. Çok yorum yapamıyoruz. Düşer, yükselir diye… Al deriz yükselmez, o yüzden biz vatandaşın kendi tercihine bırakıyoruz” dedi.

ANALİZ:  Hacizler artabilir

Halkımız altın ve gümüşe koşarken, TCMB’nin likidite kısma yoluyla zımni faiz artırımına gitmesiyle Cuma günü mevduat faizi %11’e vurdu. Bir-iki hafta içinde kredi kartı faizleri de yükselecek. Bu durumda, kredi kartıyla altın ve gümüş alan vatandaşın “taşıma maliyeti” yükselecek. Yani, altının prim yapmasını beklerken, sürekli faiz ödeyecek. Eğer TCMB faiz artırır da, dolar/TL yeniden 7.00 düzeyine gerilerse, vatandaş çok ağır kayıplara uğrayacak.

Zaten, geniş tanımlı işsizliğin %25’e yaklaştığı bir ülkede,  yılbaşında bu yana %30 artan tüketici kredilerinin geri ödenmesi zordu. Bu kredileri spekülatif amaçlarla kullanmak, bir çok ailenin mali yıkımı olabilir. Sonbaharda bankalar hacizlere başlayabilir.

FÖŞ Türkiye’de spekülasyonun boyutlarını anlattı

Websitemde yenilemeler  burada

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here