Anksiyete Kaygı Bozukluğuna İyi Gelen 6 Doğal Yağ

0
264

Anksiyete kaygı bozukluğuna iyi gelen doğal ilaç reçeteleri ile çözüm arayanlar için harika stres azaltıcı ve rahatlatıcı bitkisel yağlardan faydalanabiliriz. Sakinleştirici yağlar ile aromaterapi etkisi ile rahatlayabilirsiniz.

Aromaterapi, sağlığınızı iyileştirmek için esansiyel yağların kokusunu soluma işlemdir. Bu yağlar koku yolu ile burnunuzdaki koku reseptörlerini uyararak sinir sisteminize mesaj gönderebilmesidir. Ayrıca vücudun kimyasal ve enerji sistemleri üzerinde ince bir etkiye sahip oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle, aromaterapi genellikle kaygı bozukluğu, endişe ve stresi azaltmak için doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Yazı İçeriği

 • Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?
  • Taşıyıcı yağ nedir?
 • Anksiyete Kaygı Bozukluğuna İyi Gelen 6 Doğal Yağ
  • Kedi Otu Valerian Yağı
  • Yasemin Yağı
  • Papatya Yağı
  • Bergamot Yağı
  • Lavanta Yağı
  • Gül Yağı

Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Bu yağları kullanırken dikkat etmeniz en önemli kısım sentetik koku içermeyen yağlar kullanmalısınız. Sadece sentetik koku içermeyen terapötik sınıf yağlar kullanmalısınız.

anksiyete kaygı bozukluğu tedavisi

Esansiyel yağlar cilde uygulanmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekir. Bu ciltte oluşabilecek tahriş riskinizi azaltır. Yetişkinler için, her 15 damla esansiyel yağ 30 ml. taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda esansiyel yağların kullanımı sağlık uzmanlarının gözetimi altında olmalıdır. Çocuklar için karışım, 3 ile 6 damla esansiyel yağın 30 ml. taşıyıcı yağ oranıyla çok daha seyreltilir. Bazı popüler taşıyıcı yağlar badem, hindistancevizi ve jojoba’dır.

anksiyeteye iyi gelen yağlar

Taşıyıcı yağ nedir?

Yağ içeriği yüksek olan bitki tohumları yağ içeriği zengin bitkisel yağlardan üretilmektedir. Esansiyel yağları (uçucu yağlar) seyreltmek için kullanılır.

Dikkat: Sosyal medyada aksini gösteren iddialara rağmen, uçucu yağlar asla yutulmamalıdır. Yutmanın güvenli olduğunu kanıtlamak için herhangi bir uçucu yağ üzerinde yeterli araştırma yoktur. Her uçucu yağ çok farklıdır ve bazıları toksiktir.

Anksiyete Kaygı Bozukluğuna İyi Gelen 6 Doğal Yağ

Kedi Otu Valerian Yağı

Kedi otu eski zamanlardan beri kullanılan bir bitkidir. Kedi otu yağı ne işe yarar diye merak ediyorsanız; uyku problemlerine ve sinirleri yatıştıran bileşikler içerdiği düşünülmektedir. Vücut üzerinde hafif bir yatıştırıcı, sakinleştirici etkiye sahiptir. Kediotu depresyon doğal tedavisi için en iyi yağdır.

Kedi otu yağı nasıl kullanılır: Aromaterapi difüzör veya hava nemlendiriciye birkaç damla kedi otu yağı damlatın. Böylece yağı soluduğunuz havaya yaymış olacaksınız. Nefes alıp verdikçe rahatladığınızı hissedeceksiniz..

Yasemin Yağı

yasemin yağı anksiyete etkileri

Yasemin yağı muhteşem bir çiçek kokusuna sahiptir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, yasemin yağının solunması huzur, mutluluk ve romantizm duygusunu yaşatabilir. Anksiyete için kullanılan diğer bazı esansiyel yağlardan farklı olarak, yasemin yağının sinir sistemini uyku hali yaratmadan sakinleştirdiği düşünülmektedir.

Yasemin yağı nasıl kullanılır: Yasemin yağını doğrudan şişeden teneffüs edin veya kokunun odayı bir difüzörden doldurmasına izin verin. Yatak odanızda bambu koku çubuğu ile kullanabilirsiniz.

Papatya Yağı

anksiyeteye iyi gelen bitkisel yağlar

Papatya, rahatlatıcı ve yatıştırıcı özellikleri ile ünlüdür. Sarhoş edici kokusu ile bilinmektedir. Anksiyete için papatya esansiyel yağı hakkında çok fazla araştırma yoktur. Papatya yağı hafif anksiyete bozukluğu olan kişilere yardımcı olabilir.

Papatya yağı nasıl kullanılır: Seyreltilmiş papatya yağını cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Daha sonra ılık bir duş yapın.

Bergamot Yağı

Gerginliği azaltan yağlar

Bergamot portakallarından elde edilir. Canlandırıcı bir narenciye kokusuna sahiptir. Yapılan araştırmalara göre bergamotun kaygıyı hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Dikkat edilmelidir ki, topikal uygulandığında (cilt üzerine) güneş hassasiyetini arttırabilir.

Bergamot yağı nasıl kullanılır: Bir pamuk veya mendil üzerine birkaç damla bergamot yağı damlatın. Kaygılarınızı hafifletmek için aromayı 2 ya da 3 kez solumanız yeterli olacaktır.

Lavanta Yağı

lavanta yağı anksiyete

Lavanta en popüler aromaterapi yağlarından biridir. 2012 yılında araştırmalara göre, lavanta aromaterapisinin beynin duyguları kontrol eden kısmı olan limbik sistemini etkileyerek endişeyi yatıştırdığı düşünülmektedir.

Lavanta yağı nasıl kullanılır: Eğer banyonuzda küvet var ise bu aromaterapinin keyfini çıkarabilirsiniz. Bir kaç damla lavanta yağını 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile birleştirerek veya kokusuz duş jeliniz var ise onunla karıştırarak küvetinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Gül Yağı

kaygı azalıcı doğal yağlar

Gül yağı, bilinen uçucu yağlardandır ve gül yapraklarından elde edilir. Güller, duyuları rahatlattığı bilinen büyüleyici bir çiçek kokusuna sahiptir. Yapılan araştırmalara göre, gül yağını ayak banyosunda kullanmak, hamile kadınlarda doğum sırasında kaygıyı azaltabilir.

Gül yağı nasıl kullanılır: Ilık su dolu leğene, seyreltilmiş gül esansiyel yağı damlatın. Hazırladığınız suya ayaklarınızı batırın ve rahatlamanın keyfine varın. Ayrıca sevdiğiniz kokusu olmayan bir nemlendiriciye veya shea yağına da gül yağı ekleyebilir ve cildinize masaj yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here