‘RATCHED’ DİZİSİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

0
415

Sarah Paulson ve Ryan Murphy yeniden bir araya geldi! Daha önce ‘American Horror Story’ ve ‘American Crime Story: The People v. O.J. Simpson’ gibi seriler için çalışan Paulson ve Murphy bu sefer de ‘Ratched’ adlı bir Netflix dizisi için bir araya geldiler. Murphy, Eylül ayında yayınlanacak olan seri için, “Bu Sarah Paulson’un hayatının performansı.” dedi. 

Ken Kesey’nin 1962’de yazdığı ‘One Flew Over the Cuckoo’s Nest’ romanından uyarlanan ve aynı isimde olan 1975 filminden esinlenen yeni seride hemşire Mildred Ratched’ın hikayesi işlenecek. Yapımcı Evan Romansky’nin açıklamalarına göre seri, Ratched’ın Oregon’daki akıl hastanesinde çalışmaya başlamadan 15 sene öncesinden başlayacak. “Hemşire Ratched’ın barbarlık için bir tür kısayol ifade ettiğini hissediyorum. Neredeyse her türlü kurumsal güç istismarı için bir slogan haline geldi. Yaptığımız işte en ilginç olan soğuk bir karakterden duygusal bir karakter yaratmaktı. Çocukluğu, ilişkileri, cinselliği gibi her küçük ayrıntıyı anlamaya çalıştık. Çünkü insanlar Ratched’ı düşündüklerinde onu sadece acımasız, umursamaz ve dondurucu görüyorlar.” diyen Murphy, Sarah Paulson’un Ratched karakterini canlandırması hakkında konuştu. 

Şimdiye kadar sadece Ryan Murphy tarafından konuşulan ‘Ratched’ serisinin ilk fragmanı dizinin beklentilerini daha da artırdı. Yıldız dolu kadrosu ile, “istismar edenlerin istismar edilmiş insanlar olduğunu” savunan ‘Ratched’ serisinde oldukça ilginç bir konu ve karakter anlatılıyor. 

ORİJİNAL HİKAYE NEDİR?

Haberlere göre Netflix ile $300 milyonluk bir anlaşma yapan Murphy, itibari akıl hastanesi hemşiresinin görünmeyen hikayesine odaklanıyor. Jack Nicholson’un oynadığı ‘Cuckoo’s Nest’ filminde Louis Fletcher’ın Oscar ödüllü performansı ve Kesey’nin romanından ilham alan serinin resmi açıklamasında, “1947’de Mildred, insan zihninde yeni ve rahatsız edici deneylerin başladığı önde gelen bir psikiyatri hastanesinde iş aramak için Kuzey Kaliforniya’ya gelir. Gizli bir misyonda olan Mildred, kendini mükemmel ve kendini adamış bir hemşire olarak gösterir. Ancak tekerlekler her zaman döner ve Mildred, zihinsel sağlık sistemini ve içindekileri etkilemeye başlar. Mildred’ın şık dış görünümünün ardında yanmakta olan karanlık gerçek canavarların yaratıldığını, doğmadığını gösterir.” deniyor. 

Serinin yapımı; Ryan Murphy, Sarah Paulson, Ian Brennan, Alexis Martin Woodall, Aleen Keshishian, Jacob Epstein, Jennifer Salt, Margaret Riley, Michael Douglas, Robert Mitas ve Tim Minear tarafından yürütülüyor. 

KADRODA KİMLER VAR?

‘American Crime Story’ serisinde Marcia Clark karakterini canlandıran Sarah Paulson, 2016’da performansı ile Emmy ödülü kazanmıştı. Şimdi ise yeni ‘Ratched’ serisinde başrol olan Paulson’a birçok tanıdık isim eşlik ediyor. ‘Sex and the City’ dizisinden ve filmlerinden hatırlayacağınız Cynthia Nixon, politikacı Gwendolyn Briggs karakterini canlandırırken, Judy Davis ise hemşire Betsy Bucket’ı canlandırıyor. Aynı zamanda Sharon Stone’u mirasçı Lenore Osgood olarak göreceğimiz seride, Jon Jon Briones deneysel Dr. Richard Hanover karakterini, Finn Wittrock katil Edmund Tolleson’u, Charlie Carver hastane çalışanı Huck’ı, Alice Englert çalışan Dolly’i, Amanda Plummer motel işletmecisi Louise’i, Corey Stoll özel dedektif Charles Wainwright’ı, Sophie Okonedo hasta Charlotte’u ve Vincent D’Onofrio vali George Wilburn’u canlandırıyor. 

Sarah Paulson ve Cynthia Nixon (Netflix)

Sharon Stone (Netflix)

İLK FRAGMANDA NE ANLATILIYOR?

“Ratched’ın yalnızlığı ile empati kurdum,” diyen Sarah Paulson, “Bence günün sonunda Mildred’ın aksiyonlarının sebebi bu. Yaşam içgüdüsü ve bir yuva bulma duygusu. İçsel güvenliğini sağlamak için seçtiği yöntemler sorgulanabilirken, bunları bencil bir ihtiyaç güdüsü ile yapıyor. Bu, onu kör eden ve uygunsuz aksiyonlar yapmasına neden olan bir çeşit hayvansal bir gereksinim,” diye ekliyor. Serinin ilk fragmanında da bu yalnızlık ve umutsuzluk duygusu açıkça görülüyor. Fragmanın bir noktasında bir hastaya, “Yeteri kadar acı çektin. Birinin sana merhamet göstermesini hak ettin. Biri bana merhamet gösterseydi ne kadar farklı olurdum,” diyen Ratched’ın geçmişindeki yalnızlık duygusuna ışık tutuluyor. Fragmanın geri kalanında ise hastane içerisinde sürekli gergin ve tüyler ürpertici bir hava olduğunu görüyoruz. Sonlara doğru, “Beni bu hastaneye almak verdiğin en iyi karardı,” diyen Ratched’ın, Dr. Hanover ile yaşadığı bir konuşmayı izliyoruz. 

İKİNCİ SEZON OLACAK MI?

18 Eylül’de ilk sezon için 8 bölüm yayınlayacak olan Netflix, şimdiden ikinci sezonun kararlaştırıldığını duyurdu. 2017’de ‘Ratched’ serisi için 2 sezonluk bir anlaşma yapan Netflix, serinin uzun bir süre devam etmesini öngörüyor. Paulson, Hollywood Reporter’a verdiği röportajda, “İdeal olarak, 4. Sezona geldiğimizde ‘Cuckoo’s Nest’ filminin hikayesine geleceğiz,” diyerek serinin dördüncü sezona kadar devam edebileceğinin sinyallerini vermişti. “İlk sezonun sonuna geldiğiniz zaman Mildred’ın neden ve nasıl bu hale geldiğini sorgulamayacaksınız. Yaptıkları hakkında sorularınız olabilir, bunları yargılayabilirsiniz ama anlayacaksınız. Bu size mantıklı gelmeye başlayacak,” diyen Paulson, ilk sezonun Mildred’ın geçmişine odaklanacağını belirtmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here