Kadınlar Kadıköy’de: Feshetmeyi değil etkin uygulamayı konuş

0
304

 Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele konusunda uluslararası çapta ortaklaşa hazırlanmış ilk ve tek hukuksal araç olan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için kadınlar Türkiye’nin dört bir yanında eylemde. Eylemlerin İstanbul’daki adresi Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi oldu. Burada toplanan binlerce kadın, “İstanbul Sözleşmesi’ni uygula”, “Kadın cinayetleri politiktir” “Erkekler vuruyor, devlet koruyor, yargı aklıyor” sloganlarını attı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu tarafından kadın haklarını korumak ve sözleşmeye sahip çıkmak için düzenlenen eylem, açık kürsü etkinliğiyle devam ediyor. Söz almak isteyen kadınlar, 3 dakikalık sürelerle Türkçe ve Kürtçe konuşmalar yapıyor.

Saat 19.00’da başlayan eylemin açılış konuşmasında “Bu sözleşme etkin uygulanana kadar sokakları da geceleri de meydanları da terk etmiyoruz” denildi:

“Her gün bir kadının öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Ansızın değil göz göre göre geliyor, kadın cinayetleri. Kadınlara evine dön yuvanı koru diyorlar. Failler devlet eliyle korunuyor. Bugün İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek yerine etkin uygulamayı konuşsalardı Pınar Gültekin, Fatma Altınmakas yaşıyor olacaktı.”

İZMİR’DEKİ GÖZALTILAR PROTESTO EDİLDİ

Öte yandan Kadıköy’deki eylemde İzmir’de, İstanbul Sözleşmesi eylemi yapmak için toplanan kadınların gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı. Kadınlar gözaltıları alkışlar ve ıslıklarla protesto ederek “Kadınları değil, cinayeti engelle” sloganını attı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here